Siirry pääsisältöön

Asiakaspalvelussamme on ruuhkaa suuren kysynnän vuoksi, pahoittelemme pitkittyneitä vastausaikoja. Kätevin tapa tehdä uusi sähkösopimus on suoraan verkkokaupastamme.

Asiakastiedote: Avainturva-ryhmävakuutus päättyy

Avainturva-ryhmävakuutus, joka on ollut Väreen sähkönmyynnin kuluttaja-asiakkaiden maksuton etu, päättyy 14.3.2026.


Julkaistu 04.02.2026

Avainturva on korvannut avainten katoamisesta, unohtumisesta tai varastamisesta aiheutuvia kuluja enintään kerran vuodessa, vakuutusehtojen mukaisesti. Vakuutuksen on myöntänyt AIG Europe S.A., Suomen sivuliike.


Muutos ei vaikuta sähkösopimuksiin tai niiden hintoihin. Ennen päättymispäivää sattuneista vahingoista voi hakea korvausta vakuutusehtojen mukaisesti.


Mitä muuttuu?



  • Avainturva etu päättyy 14.3.2026. Tämän päivän jälkeen tapahtuneita vahinkoja ei enää korvata Avainturva-ryhmävakuutuksesta.

  • Jo sattuneista vahingoista voi hakea korvausta normaalisti. Jos vahinko on tapahtunut ennen päättymispäivää, tee vahinkoilmoitus mahdollisimman pian ja liitä tarvittavat tositteet. Ohjeet ja linkki sähköiseen vahinkoilmoitukseen löytyvät Väreen kotisivuilta osoitteesta vare.fi/vakuutukset/avainturva.

  • Päivitämme asiakasetuohjelmaamme säännöllisesti. Tarkista aina ajantasaiset edut osoitteesta vare.fi/asiakkaan-edut.


Lisätietoja ja yhteydenotot



Pahoittelemme virhettä paperisten asiakastiedotteiden lähetyksessä

Osa asiakkaistamme sai Avainturvan päättymiseen liittyvän asiakastiedotteen paperikirjeenä, ja osassa paperikirjeistä on tapahtunut painatusvirhe, jonka seurauksena tekstisisältö oli jäänyt pääosin pois.


Ajankohtaista

Ala ansaita akun avulla: yrityksen polku Akun Älyjoustoon

Kiinnostus sähkövarastoihin kasvaa. Sähkön reservi‑ ja tukkumarkkinoille os...

Lue lisää

Välkky sähkönkäyttö on vaikuttavaa – ja vastuullista

Aloita uusi vuosi uudella – ja vähemmän kuormittavalla – energialla. Katso ...

Lue lisää

Väreen liittymiselle osaksi Helen-konsernia Kilpailu- ja kuluttajavira...

Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) on hyväksynyt Väreen liittymisen osaksi...

Lue lisää